През последните две седмици гоним държавни институции за отговор, пращаме Лафетките, които поръчвате и обмисляме следващите си стъпки.
След доста звънене на неотговарящи телефони, успяхме да се свържем с Бюро по Труда, за да попитаме как да наемем човек по програмата за насърчаване на заетостта. От агенция по заетостта казаха "питайте бюрото по труда, ние само обявяваме, че е отпуснат бюджет". От бюрото по труда казаха: "не, няма пари, каква програма?" Оказва се, че програмата за насърчаване на заетостта отпуска бюджет по общини и за София се отпуска за 1-2 позиции и бюджетът се изчерпва за седмица-две. Разбрахме също, че тази програма не подкрепя дистанционна работа - вероятно заради по-трудния контрол. Това би ни затруднило, защото нашата фондация няма офис, ние си работим от вкъщи и същото бихме очаквали и от бъдещи служители. Оставаме в очакване на гласуване на бюджет за Програма за Развитие на Човешките Ресурси, където Европейският съюз отпуска парите и трябва да има достатъчно за община София.
Още нямаме отговор от БАБХ за това какви са изискванията за мастила, с които се печата по салфетки. Спекулираме, че ще се окаже, че изискванията и регулацията са ниски до несъществуващи. Което ни поставя пред дилема - дали да печатаме с дигитален печат с мастило като за принтер, което не е дерматологично тествано, но вероятно е ок според закона, или да търсим здравословен вариант, дори и такъв да не се изисква от закона? Докато се чудим, ни попадна проект за научно предприемачество със социален елемент и си казахме "абе ние не можем ли да си направим мастило, което хем да се ползва в дигитален печат, хем да е ок за допир до кожа и храна?" И се обадихме на две катедри на ХТМУ, докато стигнем до правилната - полиграфия. Другата седмица имаме уговорка да се видим и да обсъдим дали можем да кандидатстваме заедно. За тях патентите, за нас мастило, с което можем да улесним процеса по печатане и да започнем да го правим само.
Имахме среща с младеж, който е излязъл от ЦНСТ и ще пробваме да му помогнем с намирането на подслон и възможности. Ще ви разкажем повече скоро.
Благодарим ви за подкрепата и доверието и хубав петък 🌊☀️